تماس با مرکز داده
۰۲۵-۳۲۱۲۳۰۰۰

دیدگاه دبیر شورای عالی فضای مجازی

دیدگاه دبیر شورای عالی فضای مجازی

دبیر شورای عالی فضای مجازی با حضور در قم از مرکز داده امین(دیتاسنتر) حوزه‌های علمیه خواهران کشور بازدید کرد.

دکتر ابوالحسن فیروزآبادی، رییس مرکز ملی فضای مجازی و دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور، در بازدید از مرکز داده امین(دیتاسنتر) حوزه‌های علمیه خواهران کشور در قم افزود: امروز  شاهد اقدامات مثبت و بی‌نظیری در زمینه سخت‌افزاری رایانه در کشور هستیم.

وی اظهار کرد: یکی از این پیشرفت‌ها مرکز داده امین حوزه‌های علمیه خواهران است که با استانداردهای بالای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده  است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به ظرفیت بالای مرکز داده امین خاطرنشان کرد: این مرکز با ظرفیت بالا می‌تواند مظروف بزرگتری داشته باشد که از این مجموعه برخوردار شده و اقدامات رو به جلو داشته باشد. این مرکز ظرفیت عظیمی است که در شهر مقدس قم ایجاد شده و امیدواریم شاهد گسترش این ظرفیت بزرگ در کشور باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که شبکه ملی اطلاعات بدون محتوا عملاً خیلی معنی ندارد و معنای شبکه‌ اطلاعات با ابزارها و محتوای ملی شکل می گیرد، بیان داشت: تا زمانی که ابزارها و محتواهای ملی نداشته باشیم با زیرساخت‌های مستقل هم آورده‌ای نخواهیم داشت و باید برای تأمین نیازها به سکوها، اپلیکیشن‌ها و محتواهای دیگران به عنوان یک نیاز بشری مراجعه کنیم.

فیروزآبادی تصریح کرد: شهر قم به دلیل بسیاری از پارامترها که هزاران نفر اهل تحقیق و پژوهش در این شهر فعالیت دارند و ضمن این‌که باید کانتکست دینی در کانتکست اینترنتی منطبق شود، می‌تواند نقاط مثبتی در عرصه فضای مجازی ایفا کند.

فیروزآبادی با اشاره به اهمیت بالای قم اظهار کرد: شهر قم به دلیل دارا بودن بسیاری از پارامترها از جمله تحصیل هزاران عالم دینی باید دارای فضای دینی باشد که این کار نقاط مثبتی را به دلیل نزدیکی با پایتخت در پی دارد.

وی ادامه داد: اجرای ایده مرکز اینترنت سی‌تی در قم در صورت امکان از ارزش بالایی برخوردار است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تأکید بر اهمیت مسئله اقتصاد در تولید زیرساخت‌ها تصریح کرد: چنانچه وضعیت اقتصادی بهبود یابد تولید زیرساخت‌ها، داشته‌های علمی و تولید محتوا افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه شهر قم دارای ثروت انسانی و قدرت تکنولوژیکی بالا است، خاطرنشان کرد: با کمی بودجه و تلاش می‌توان ایده چت روم‌های تصویری تخصصی با قابلیت چند رسانه‌ای را که به زبان‌های مختلف تولید برنامه و محتوا می‌کند را پایه‌ گذاری کرد که این‌ کار نشان دهنده تمدن جدید اسلامی مبتنی بر تکنولوژی فناوری اطلاعات است.

وی با اشاره به اینکه ما برای موفقیت در فضای مجازی می‌توانیم چت‌روم‌های چند دقیقه‌ای تصویری و مالتی‌مدیا را در فضای مجازی به صورت تخصصی و به زبان‌های مختلف ایجاد کنیم، بیان داشت: با این کار  می‌توانیم فضای ذهنی جهان اسلام را در فضای مجازی تحقق بخشیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: تحقق فضای ذهنی جهان اسلام در فضای مجازی با همدلی دولت و ملت و کمک حوزه‌های علمیه قابل تحقق است و امیدواریم به تکنولوژی پیشرفته در این عرصه دست پیدا کنیم.

در این بازدید علی طائی‌زاده، رییس مرکز داده امین(دیتاسنتر) حوزه‌های علمیه خواهران کشور نیز به قابلیت‌های این مرکز اشاره کرد و گفت: مرکز داده امین از حملات اینترنتی و اتفاقاتی که در دیتاسنترهای خارجی برای مراکز بزرگ اسلامی می‌افتد، پیشگیری می‌کند و دارای امنیت چندلایه در زیرساخت ساختمانی و حفاظت الکترومغناطیسی است.

وی افزود: بعد از پیشرفت پروژه در حین طراحی سعی کردیم مرکز را منطبق با استانداردهای جهانی برای نجات از بحران طراحی کنیم.

رئیس مرکز اطلاعات و فناوری حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به اینکه مرکز داده امین در یک فاصله مطمئن از پایتخت برای حوادث احتمالی در خدمت مراکز و مؤسسات است، بیان کرد: این مرکز ۲ هزار سرور را در خود جای می‌دهد و تا دو برابر قابلیت توسعه دارد.

وی ادامه داد: مرکز داده امین بخشی از شبکه ملی اطلاعات کشور است که هدف اصلی آن پشتیبانی از اقدامات اثرگذار طلاب علوم دینی در فضای مجازی است.

طائی‌زاده همچنین به شبکه‌های کوثرنت و کوثر بلاگ اشاره کرد و افزود: این شبکه‌ها با توجه به ضرورت وجود طلاب در فضای مجازی که رهبری فکری جامعه را به عهده دارند ایجاد شده و این امکان را ایجاد می کند تا طلاب بتوانند در  محیط مجازی نقش آفرینی کرده و پاسخگوی مخاطبان و حاضران در این عرصه باشند.
گفتنی است، در این بازدید همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور گزارشی از فعالیت حوزه‌های علمیه خواهران و طلاب فعال در فضای مجازی ارائه داد.

منبع

Related Post


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *