تماس با مرکز داده
۰۲۵-۳۲۱۲۳۰۰۰

اینترنت اشیاء (IoT) چیست

اینترنت اشیاء (IoT) چیست

iot

اینترنت اشیا یک موضوع داغ در صنعت است, اما یک مفهوم جدید نیست. در اوایل دهه 2000، Kevin Ashton, برای اینترنت اشیاء (IoT) در آزمایشگاه MIT’s AutoID  زمینه سازی نمود. Ashton, یکی از پیشگامانی است که این مفهوم را درک نمود, زیرا او به دنبال راه هایی بود است که Proctor & Gamble  بتوانند کسب و کار خود را از طریق ایجاد ارتباط اطلاعات RFID با اینترنت بهبود بخشند. این مفهوم, ساده اما قدرتمند است. اگر تمام اشیاء در زندگی روزمره با شناساگرها و اتصال بی سیم مجهز شوند، این اشیاء می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و توسط کامپیوتر مدیریت شوند. در مقاله 1999, Ashton  برای مجله RFID نوشت: “اگر ما کامپیوترهایی داشتیم که همه چیز را در مورد چیزهای مختلف با استفاده از داده های جمع آوری شده خود بدون هر گونه کمک از ما می دانستند,  ما قادر به پیگیری و شمارش همه چیز، و تا حد زیادی کاهش زباله، زیان و هزینه ها بودیم. ما خواهیم دانست که چه هنگامی چیزهای مختلف به تعویض، تعمیر و یا یادآوری نیاز دارند و اینکه آیا آنها تازه و یا تاریخ گذشته هستند.

ما به توانمندسازی کامپیوترها با استفاده از جمع آوری اطلاعات خودشان نیاز داریم، به طوری که آنها بتوانند ببینند، بشنوند و جهان را با تمام شکوه تصادفی آن توسط خود استنشاق نمایند. RFID و تکنولوژی سنسور, رایانه ها را در مشاهده، شناسایی و درک جهان بدون محدودیت از داده های وارد شده توسط انسان توانمند می سازند. “در آن زمان، این دیدگاه به پیشرفت های عمده فن آوری نیاز داشت. پس از همه اینها، چگونه ما می توانیم همه چیز را روی این سیاره مرتبط نماییم؟ چه نوع از ارتباطات بی سیم را می توان برای دستگاه ها ساخت؟ چه تغییراتی را باید برای زیرساخت اینترنت موجود به منظور حمایت از ارتباط میلیاردها دستگاه های جدید ساخت؟ چه چیزی این دستگاه ها را تغذیه خواهد کرد؟ چه چیزهایی باید برای ایجاد راه حل های مقرون به صرفه توسعه یابد؟ سوالات بیشتر از پاسخ به مفاهیم اینترنت اشیا در سال 1999 وجود داشت. امروزه, بسیاری از موانع حل شده اند. اندازه و هزینه رادیوهای بی سیم بی نهایت کاهش یافته است. IPv6  به ما اجازه می دهد تا یک آدرس ارتباطات را به میلیاردها دستگاه اختصاص دهیم. شرکت های الکترونیکی در حال ایجاد Wi-Fi و اتصال بی سیم سلولی برای طیف گسترده ای از دستگاه ها هستند. تحقیقات ABI بیش از پنج میلیارد تراشه بی سیم را در 2013 تخمین زده است. پوشش داده تلفن همراه به طور قابل توجهی با بسیاری از شبکه های ارائه سرعت پهنای باند بهبود یافته است. در حالی که فن آوری باتری کامل نیست، اما بهبود یافته است و شارژ خورشیدی برای دستگاه های متعدد ساخته شده است. میلیاردها اشیاء متصل شونده به شبکه در چند سال آینده وجود خواهند داشت. به عنوان مثال، گروه اینترنت اشیای سیسکو (IOTG) پیش بینی نموده که بیش از 50 میلیارد دستگاه متصل تا سال 2020 وجود خواهند داشت. IoT, یک سیستم را توصیف می کند که در آن آیتم ها در جهان فیزیکی، و سنسورها در داخل و یا متصل به این آیتم ها، از طریق اتصال به اینترنت بی سیم و سیمی به اینترنت متصل می شوند. این سنسورها می توانند از انواع مختلف اتصالات منطقه محلی مانند RFID, NFC, Wi-Fi, Bluetooth,  و  Zigbee استفاده نمایند. سنسورها می توانند اتصالی در منطقه وسیع داشته باشند, از جمله GSM, GPRS, 3G,  و  LTE.

اینترنت اشیا یا iot:

هر دو چیزهای بی جان و زنده را وصل می کند. آزمایش های اولیه و گسترش های شبکه اینترنت اشیا با اتصال تجهیزات صنعتی آغاز شد. امروزه, دیدگاه IoT به اتصال همه چیز از تجهیزات صنعتی به اشیای روزمره گسترش یافته است. انواع اقلام از توربین های گازی تا خودروها تا مترهای ابزار. همچنین می تواند شامل موجودات زنده مانند گیاهان، حیوانات مزرعه و مردم باشد. به عنوان مثال ، پروژه ردیابی گاو در Essex  از داده های جمع آوری شده از برچسب های موقعیت رادیویی برای نظارت بر بیماری گاو و پیگیری رفتار ان در گله استفاده می کند. ادوات محاسباتی پوشیدنی و سلامت دیجیتال مانند باند Nike+ Fuel و Fitbit، نمونه هایی از چگونگی اتصال افراد در چشم انداز اینترنت اشیا هستند. سیسکو, اینترنت همه چیز (IOE) را گسترش داده است که شامل افراد، مکان ها، اشیاء و چیزها می شود. در واقع هر چیزی را می توانید به یک سنسور اتصال دهید و این اتصال می تواند با مشارکت اکوسیستم های جدید صورت گیرد.

 • از سنسورها برای جمع آوری داده ها استفاده نمایید. اشیاء فیزیکی که متصل خواهند شد, یک یا چند سنسور را خواهند داشت. هر سنسور یک شرط خاص مانند محل، ارتعاش، حرکت و نظارت بر درجه حرارت دارد. در اینترنت اشیا، این سنسورها به یکدیگر و به سیستم هایی متصل خواهند شد که می توانند اطلاعات از تغذیه های داده سنسور را درک و ارائه دهند. این سنسورها, اطلاعات جدید را برای سیستم های شرکت و برای افراد ارائه می کنند.
 • نوع آیتم های برقراری ارتباط روی یک شبکه IP را تغییر دهید. در گذشته، مردم با مردم و با ماشین آلات ارتباط برقرار می کردند. تصور کنید که همه تجهیزات شما دارای توانایی برقراری ارتباط باشند. این چه چیزی به شما می گوید؟ اشیاء مبتنی بر IoT, اطلاعات در مورد وضعیت خود و محیط اطراف خود را با مردم، سیستم های نرم افزاری و دستگاه های دیگر به اشتراک می گذارند. این اطلاعات می توانند در زمان واقعی به اشتراک گذاشته شوند و یا در بازه های زمانی تعریف شده جمع آوری و به اشتراک گذاشته شوند. با پیش رفتن, همه چیز دارای یک هویت دیجیتال و اتصال می شود، بدان معنی که می توانید شناسایی، پیگیری و ارتباط با اشیاء را صورت دهید. داده های IoT از محاسبات سنتی متفاوت هستند. این داده ها می تواند در اندازه کوچک باشند و مکرراً انتقال یابند. تعداد دستگاه، و یا گره ها، که در حال اتصال به شبکه هستند, در اینترنت اشیا نسبت به محاسبات کامپیوتر های سنتی بیشتر است. ارتباطات ماشین به ماشین و هوش گرفته شده از دستگاه ها و شبکه خودکارسازی وظایف اساسی خاص تجارت ها را بدون بستگی به کاربردهای مرکزی و یا مبتنی بر ابر میسر می سازد. این صفات, فرصت های موجود برای جمع آوری طیف گسترده ای از داده را ارائه می دهند اما با چالش هایی در ارائه از نظر طراحی شبکه های داده های مناسب و امنیت همراه هستند.

معنی اینترنت اشیا در تجارت چیست؟

اینترنت اشیا بر هر کسب و کار تاثیر می گذارد. تلفن همراه و اینترنت اشیا, انواع دستگاه های که به سیستم یک شرکت اتصال می یابند را تغییر خواهد داد. این دستگاه های تازه متصل شده, انواع جدیدی از داده ها را تولید می کنند. اینترنت اشیا به بازده سود تجارت, هوش مهار از طیف گسترده ای از تجهیزات ، بهبود عملیات و افزایش رضایت مشتری کمک خواهد کرد. اینترنت اشیا نیز تاثیر عمیقی بر زندگی مردم خواهد داشت. اینترنت اشیا موجب بهبود امنیت عمومی، حمل و نقل و مراقبت های بهداشتی با اطلاعات بهتر و ارتباطات سریع تر از این اطلاعات می شود. در حالی که راه های بسیاری وجود دارند که اینترنت اشیا می توانند بر جامعه و کسب و کار تاثیر بگذارند، حداقل سه مزیت عمده IoT در هر کسب و کار وجود دارند که عبارتند از: ارتباطات، کنترل و صرفه جویی ها در هزینه. .

ارتباطات

IoT, اطلاعات را به افراد و سیستم ها مخابره می کند, مانند حالت و سلامت تجهیزات (مثلاً روشن یا خاموش است, شارژ شده, کامل یا خالی). در اغلب موارد، ما دسترسی به این اطلاعات نداشتیم و یا قبل از آن به صورت دستی و به ندرت جمع آوری می شددر صنعت بهداشت و درمان، IoT می تواند به یک بیمارستان در ردیابی محل همه چیز، از صندلی چرخ دار تا صندلی جراحان کمک نماید. در صنعت حمل و نقل، یک کسب و کار می تواند ردیابی در زمان واقعی و وضعیت بسته و پالت را ارائه دهد. به عنوان مثال، Maersk می تواند از سنسورها برای ردیابی محل ظرف حمل و نقل یخچال و دمای فعلی آن استفاده کند.

کنترل و اتوماسیون

در بسیاری از موارد، همچنین یک کسب و کار یا مصرف کننده قادر به کنترل از راه دور یک دستگاه خواهد بود. به عنوان مثال، یک کسب و کار می تواند از راه دور یک قطعه خاصی از تجهیزات را روشن یا خاموش کند و یا درجه حرارت در یک محیط کنترل شده-آب و هوایی را تنظیم نماید. در همین حال، یک مصرف کننده می تواند IoT را برای باز کردن قفل ماشین خود یا استارت ماشین لباسشویی استفاده کند. هنگامی که یک پایه عملکرد ایجاد شده باشد، یک فرایند می تواند هشدار را برای ناهنجاری ارسال نماید و احتمالا یک پاسخ خودکار تحویل دهد. برای مثال، اگر لنت های ترمز بر روی یک کامیون در حال خرابی باشند، می تواند بی درنگ وسیله نقلیه را خارج از سرویس نماید و به طور خودکار برنامه تعمیر و نگهداری را زمانبندی کند.

صرفه جویی در هزینه ها

بسیاری از شرکت ها اینترنت اشیا را برای صرفه جویی در پول اتخاذ می کنند. اندازه گیری, داده های عملکرد واقعی و سلامت تجهیزات را فراهم می کند. تجارت ها، به ویژه شرکت های صنعتی، زمانی که تجهیزات خراب می شوند, ضرر می کنند. با اطلاعات حسگر جدید، IoT می تواند به یک شرکت در صرفه جویی پول با به حداقل رساندن خرابی تجهیزات و میسر نمودن تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده کمک کند. سنسور همچنین می تواند اندازه گیری اقلام، مانند رفتار رانندگی و سرعت را به منظور کاهش هزینه سوخت و ساییدگی و پارگی در مواد مصرفی صورت دهد. همچنین کنتورهای هوشمند جدید در خانه و تجارت ها می توانند داده هایی را فراهم کنند که به مردم در درک مصرف انرژی و فرصت ها برای صرفه جویی در هزینه کمک می کند.

Related Post

Post has 1 comment
 • مهسا یادگاری Posted 3 فوریه, 2018 in 8:53 ق.ظ Reply

  بنظرم بهترین جایی که میشه کاربرد اینترنت اشیا رو دید یه خونه است که هوشمند شده !حالا خونه هوشمند چیه؟خونه ای که بتونی با موبایل یا کامپیوتر از طریق یه اپلیکیشن ساده از راه دور بتونی خونه ات رو کنترل کنی !شاید یه زمانی داشتن همچین خونه ای یکم رویایی بنظر میومد ولی الان با اضافه کردن یه سری تجهیزات ساده هوشمند به خونه اون رویا به واقعیت تبدیل شده. تجهیزاتی مثل کلید هوشمند که بتونی از هر فاصله ای چراغارو روشن یا خاموش کنی .بتونی یه سناریو تعریف کنی که مثلا چراغا تو ساعت های خاص یا به محض ورودت به خونه روشن یا خاموش بشن. صبح هر روز وقتی که هنوز توی خواب هستید، موبایلتونو بردارید چای‌ساز یا قهوه‌ساز و هم‌زمان با آن‌ها، توستر را روشن کنید. همونطور که در حال مسواک زدنید، صبحانه‌تان در حال آماده شدنه. وقتی به آشپرخانه می‌رید می‌بینید که صبحانه تقریبا حاضره 🙂 کافیه هر وسیله برقی که دوس داری رو به یه پریز هوشمند متصل کنی تا کارات خیلی راحت تر بشه !یه فایده دیگه که خونه هوشمند داره و خود من بشدت طرفدارشم اینه که توی زمستون وقتی صبح ازخونه میری بیرون مجبوری بخاری رو تقریبا خاموش کنی و آخر شب که برمیگردی خونه دیگه منجمد شده ،حالا اگه خونه ات هوشمند باشه قبل ازینکه برسی باچنتا کلیک روی اپلیکیشنی که تو مبایلت داری بخاری رو روشن میکنی و وقتی میرسی خونه ات گرمه گرمه 🙂 حالا همینجوری میشه اجاق گاز رو هم کنترل کرد !واسه اینکارا یه ماژول رله احتیاج داری که به وسیله دلخواهت متصل میشه و دستورات تورو اجرا میکنه 🙂 یه مبحث دیگه امنیته !میشه همه درو پنجره هارو به یه سنسور تجهیز کرد که هر بازو بسته شدنی رو سریع بهت اطلاع بده و یا یه حسگر حرکت روی دیوار نصب کنی !به محض اینکه کسی وارد اتاق بشه حسگر متوجه میشه و به گوشیت نوتیفیکشن میفرسته !همه این تجهیزات هوشمند اطلاعات رو به یه پنل مرکزی میفرستن که روی اون پنل میشه همه جور سناریوی دلخواهی واسه هوشمند شدن خونه ات تعریف کنی!
  جدا از ده ها کاربرد، این تجهیزات به خوشکل تر شدن خونه هم کمک میکنن که این قسمت مورد علاقه ما خانوماست :))
  منبع:
  http://hinava.com/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D9%88%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%AF-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *