تماس با مرکز داده
۰۲۵-۳۲۱۲۳۰۰۰

پنج امتیاز کلیدی زیرساخت دسکتاپ مجازی

پنج امتیاز کلیدی زیرساخت دسکتاپ مجازی

در دورانی که محدودیت منابع، که غالبا به صورت محدودیت در کارکنان و بودجه است دغدغه به شمار می رود، فروشگاه های فناوری اطلاعات در جستجوی فناوری هستند که انعطاف پذیری و سادگی مدیریت را ارائه دهد. برای این منظور، از زیرساخت دسکتاپ مجازی می توان استفاده کرد. زیرساخت دسکتاپ مجازی به عمل میزبانیِ یک سیستم عامل دسکتاپ درون یک ماشین مجازی که یک سرور متمرکز را اجرا می کند گفته می شود. تصاویر دسکتاپ می تواند توسط انواع مختلف قطعات مثل دسکتاپ، لپ تاپ، تین کلاینت و دستگاه های موبایل قابل دسترسی قرار گیرد.

زیرساخت دسکتاپ مجازی که نوعی مدل مشتری/خدمتگزار به شمار می رود، اثری قابل توجه بر هزینه های کلی هر دسکتاپ، چه هزینه های اجرایی  و چه هزینه سرمایه دارد. تصاویری که ایجاد می شود می تواند برای هر کاربر با عملیات های مختلف به اشتراک گذاشته شود.

پنج مزیت اصلی پیاده سازی زیرساخت دسکتاپ مجازی را به صورت زیر معرفی می کنیم:

  1. استفاده از ایمیج مشابه: شما می توانید به سرعت یک محیط رومیزی پشتیبانی شده مشترک را در سراسر شبکه تان پیاده سازی نمایید. یک ایمیج را ایجاد کرده و از آن ایمیج برای پیاده سازی ماشین های مجازی (VMها) بر ناظر ماشین مجازی سرورتان استفاده کنید. یک سرور می تواند دسکتاپ‌های مجازی بسیاری را پشتیبانی کند. هر یک از این دسکتاپ ها به عنوان یک دسکتاپ مستقل عمل می‌کنند. برخلاف استفاده از خدمات دسکتاپ از راه دور (RDS)، کاربران به یک دسکتاپ مجازی وصل می شوند که می توانند دسترسی کامل به تمام ویژگی های آن VM بدون اثر بر دیگر دسکتاپ های مجازی یا سرور میزبان داشته باشند.
  2. گزینه های بیشتر برای ارتقای دسکتاپ پرهزینه: هنگامی که نیاز به سرمایه گذاری به سخت افزار سرور و زیرساخت ذخیره وجود دارد به خاطر داشته باشید که هر چیزی در مرکز داده قرار می گیرد؛ از این رو نیاز به تخصیص عظیم کامپیوترهای شخصی استاندارد در اداره وجود ندارد.اگر کارکنان در محیطی سیار کار می کنند و یا می توانند دستگاه های خود را بیاورند، می توانید همان محیطی که از دسکتاپ انتظار دارید را بر روی تبلت ها اجرا کنید. این مدل دری را به روی دسکتاپ تین کلاینت ها می گشاید و کروم بوک ها می توانند به جای چند سال تنها در چند دقیقه جایگزین شوند.این گزینه ها محیط مورد نیاز برای تمام کاربران را به طور یکسان و یکنواخت فراهم می کنند و به مدیران سیستم انعطاف پذیری لازم برای تنظیم متغیرهای محیطی مثل تخصیص حافظه و ذخیره برای هر محیط در لحظه مورد نظر را می دهد.
  1. مدیریت یک سیستم عاملِ تنها، هزینه ها را کاهش می دهد: از آنجایی که هر چیزی در مرکز داده قرار می گیرد؛ مدیران باید درایورها، پچ ها و برنامه های کاربردی را فقط یک بار نصب کنند و هر کاربر بسته به آن تصویر، از بروزرسانی بهره مند شود. همچنین باید مطمئن شد که تمام مدیران از تمام موارد لازم در مورد نرم افزار زیرساخت دسکتاپ مجازی اطلاع دارند.
  2. اشکال زدایی آسان تر است: امروزه، کارکنان پشتیبانی وظیفه دشوار نگهداری از قطعات فیزیکی کامپیوترهای شخصی را به عهده دارند. این دشواری می تواند با مدل های مختلف زیرساخت دسکتاپ مجازی کاهش داده شود. از آنجایی که تصاویر می توانند از هر ایستگاه کاری مرتبط مورد دسترسی قرار گیرند؛ هر کاربر که با مشکل سخت افزاری روی سیستم مواجه است می تواند به سیستمی دیگر رفته و تنها با ورود به آن، به داده ها و برنامه های کاربردی خود دسترسی پیدا کند.
  3. داده ها امن ترند: یک مزیت مهم دیگر آن است که داده ها و تصاویر در محیطی امن در مرکز داده قرار می گیرند. می توانید از ابزارهای مرکز داده استاندارد برای مدیریت امنیت استفاده کنید.

به طور خلاصه، دسکتاپ مجازی، قابل اطمینان و قابل مدیریت بوده اما باید توجه داشته باشید که محیطی برای نظارت، لازمه ذخیره ثابت است. این لازمه همانطور که کاربران نهایی نیاز به ترابایت ها داده های ذخیره شده و تغییر آن ها دارند ؛ به سرعت رشد می یابد. همانطور که تعداد کارکنان شما افزایش می یابد و کارکنانی که از نرم افزار استفاده می کنند بیشتر می شود این رشد، دائمی و مستمر می شود.

با این نکات مذکور، به سادگی می توان دریافت چرا حالات سریع و قابل انعطاف نوع زیرساخت دسکتاپ مجازی همان چیزی است که سازمان ها با نگاهی سریع به آن درمی یابند که این گزینه می تواند کاربردپذیری زیرساخت را افزایش دهد. این امر نه تنها در دسکتاپ های استاندارد، لپ تاپ ها و تین کلاینت ها اعمال می شود بلکه همچنین برای انبوهی از دستگاه های موبایل نیز اعمال می شود.

Related Post


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *