تماس با مرکز داده
۰۲۵-۳۲۱۲۳۰۰۰

پردازش ابری

پردازش ابری

پردازش ایری برای توصیف انواع مفاهیم محاسبات که شامل تعداد زیادی از کامپیوتر های متصل از طریق یک شبکه ارتباطی در زمان واقعی است استفاده میشود. همچنین میتوان پردازش ابری را به صورت زیر تعریف نمود: مراجعه به انواع خدمات قابل دسترس از طریق اینترنت که قابلیت محاسبه در زیرساخت های ارائه دهنده خدمات را دارد.

چکیده
ابر رایانه برای توصیف انواع مفاهیم محاسبات که شامل تعداد زیادی از کامپیوتر های متصل از طریق یک شبکه ارتباطی در زمان واقعی است استفاده میشود. همچنین میتوان پردازش ابری را به صورت زیر تعریف نمود:

مراجعه به انواع خدمات قابل دسترس از طریق اینترنت که قابلیت محاسبه در زیرساخت های ارائه دهنده خدمات را دارد.

محاسبات براساس فرآورده های بالقوه و مشتریان تعاریف بسیاری دارد. شایع ترین انواع از محاسبات ابری زیرساخت به عنوان یک سرویس، پلت فرم به عنوان یک سرویس و نرم افزار به عنوان یک سرویس میباشد. در این بحث، سعی در معرفی انواع پردازش ابری خواهیم داشت.

کلمات کلیدی:محاسبات ابری، SaaS نرم افزار به عنوان یک سرویس، PaaS پلت فرم به عنوان یک سرویس، IaaS زیرساخت به عنوان یک سرویس

معرفی
در ابر به عنوان یک سرویس اصطلاح “ابر” اساسا استعاره ای برای اینترنت می باشد. بازاریابان بیشتر جمله معروف “در ابر” برای اشاره به نرم افزار، سیستم عامل و زیرساخت که ” عنوان یک سرویس” از طریق اینترنت یعنی از راه دور به فروش می رسانند استفاده میکنند به طور معمول، فروشنده به عنوان سرویس دهنده به مصرف کننده این توانایی را دارد تا محصولات و خدمات خود را از یک مکان به صورت از راه دور میزبانی میکنند، طوری که کاربران نهایی به سادگی می تواند به شبکه بدون نصب هر چیزی وارد شوند. مدلهای اصلی و شناخته شده تر ازپردازش ابری ،نرم افزار به عنوان یک سرویس، پلت فرم به عنوان یک سرویس، و زیرساخت به عنوان یک سرویس میباشد. این خدمات ابری را می توان در یک شبکه عمومی، خصوصی و یا ترکیبی ارائه شده است. گوگل، آمازون و مایکروسافت برخی از فروشندگان متبر و شناخته شده در این زمینه میباشند.

انواع پردازش ابری:

  • Saas)Software as a Service)
  • PaaS)Platform as a Service)
  • IaaS)Infrastructure as a Service)
  • AaaS )Applications as a Service)
  • BaaS)Backend as a Service)
  • BaaS)Backup as a Service)
  • DaaS)Data as a Service)
  • DaaS)Desktop as a Service)
  • DBaaS)Database-as-a-Service)

در ادامه هر یک را به اختصار بیان خواهیم نمود:

Saas)Software as a Service)
در مدل SaaS (نرم افزار به عنوان یک سرویس) شما به نرم افزارهای کاربردی که اغلب به عنوان نرم افزار بر روی تقاضا مراجعه کننده ارائه شده است. دسترسی دارید شما لازم نیست که در مورد نصب، راه اندازی و اجرای برنامه نگران باشید. ارائه دهنده این خدمات را برای شما انجام می دهند. شما فقط مجبور به پرداخت و استفاده از آن از طریق برخی از کلاینتها هستید. مثال: گوگل، مایکروسافت آفیس .

PaaS)Platform as a Service)
PaaS (بستر های نرم افزاری به عنوان یک سرویس) همانطور که از نامش پیداست، برای شما سیستم عامل که به طور معمول شامل سیستم عامل، محیط اجرای زبان های برنامه نویسی، پایگاه داده، وب سرور و غیره است را فراهم میکند.نمونه هایی از محاسبه: AWS الاستیک سفر نام، Heroku، Force.com، گوگل موتور App .

IaaS)Infrastructure as a Service)
IaaS (زیرساخت به عنوان یک سرویس)، همانطور که نامش نشان می دهد، زیرساخت های محاسبات، فیزیکی و یا (اغلب) ماشین های مجازی و منابع دیگر مانند کتابخانه تصاویر ماشین مجازی، بلوک و ذخیره سازی مبتنی بر فایل، فایروال ها، متعادل کردن بار، IP آدرس، شبکه های محلی مجازی و غیره را فراهم میکند. به عنوان مثال: آمازون EC2، ویندوز Azure، Rackspace.

AaaS )Applications as a Service)
نرم افزار به عنوان یک سرویس به ارائه برنامه های کاربردی نرم افزار های کامپیوتری به عنوان یک سرویس از طریق اینترنت میپردازد. این نوع از نرم افزار نیز به عنوان SaaS (نرم افزار به عنوان خدمات)، نرم افزار در خواست و بر روی تقاضا نرم افزار اشاره شده است. نرم افزار بر روی تقاضا با توجه به صرفه جویی در هزینه و افزایش بهره وری صرف نظر از اندازه آنها می تواند به سازمان به دست آوردن سهم بیشتری از بازار نرم افزار را ارائه دهد. نرم افزار بر روی تقاضا با حذف هزینه مجوز کاربر افراد که به طور معمول و سنتی با فرض تحویل نرم افزار است مزایای مالی برای سازمان فراهم میکند.

BaaS)Backend as a Service)
پنل مدیریت به عنوان یک سرویس به عنوان “بخش مدیریت همراه به عنوان خدمات (MBaaS)شناخته میشود، در واقع یک مدل برای ارائه وب و نرم افزار همراه توسط توسعه دهندگان و یک راه برای پیوند برنامه های کاربردی خود به پنل مدیریت است ، در حالی که ذخیره سازی ابر همچنین ارائه ویژگی های مانند مدیریت کاربر، فشار اطلاعیه ها، و یکپارچگی با سرویس های شبکه های اجتماعی میباشد. این خدمات از طریق استفاده از کیت توسعه نرم افزار سفارشی (SDK ها) و رابط های برنامه نویسی کاربردی (API ها) ارائه میشود.

BaaS)Backup as a Service)
ابر پشتیبان گیری، یک سرویس است که کاربران به کمک یک سیستم به جهت پشتیبانگیری، ذخیره سازی و بازیابی فایل های کامپیوتر فراهم میکند. ارائه دهندگان آنلاین تهیه نسخه پشتیبان شرکت هایی هستند که به کاربران نهایی (یا مشتریان) این نوع خدمات را ارائه میکنند.

DaaS)Data as a Service)
داده ها به عنوان یک سرویس و یا DAAS، خویشاوند نزدیک از نرم افزار به عنوان یک سرویس است. مانند تمام اعضای “به عنوان خدمات” خانواده (AAS) ، DAAS بر این مفهوم است که محصول، داده ها در این مورد، می توان در تقاضا را به کاربر بدون در نظر گرفتن جدایی جغرافیایی و یا سازمان های ارائه دهنده و مصرف کننده ارائه شود. علاوه بر این، ظهور معماری سرویس گرا (SOA) پلت فرم واقعی که در آن داده های ساکن نیز بی ربط هستند را ارائه کرد. این توسعه ظهور اخیر مفهوم نسبتا جدید از DAAS را فعال نموده است.

DaaS)Desktop as a Service)
مجازی سازی دسکتاپ از راه دور نیز می تواند از طریق یک ابر محاسبات شبیه به استفاده از نرم افزار به عنوان یک مدل خدمات ارائه شود. این رویکرد است معمولا به عنوان دسکتاپ به عنوان یک سرویس (DAAS) نامیده می شود. ارائه دهنده DAAS به طور معمول مسئولیت کامل برای میزبانی و نگهداری کامپیوتر، ذخیره سازی و زیرساخت های دسترسی، و همچنین برنامه های کاربردی و مجوز نرم افزار نرم افزار مورد نیاز برای ارائه خدمات دسکتاپ در بازگشت برای یک هزینه ثابت ماهیانه را بر عهده دارد. DAAS را می توان با استفاده از VDI و سیستم از راه دور بر اساس خدمات دسکتاپ اجرانمود . DAAS می تواند از طریق ابر های عمومی، زیرساخت های ابر خصوصی، و سیستم عامل های ابر هیبرید ارائه شود.

DBaaS)Database as a Service)
پایگاه داده به عنوان یک سرویس (DBaaS) یک سرویس است که توسط یک اپراتور ابر (عمومی یا خصوصی) از برنامه های کاربردی پشتیبانی میکند، بدون تیم برنامه که به صورت پیش فرض مسئولیت توابع مدیریت پایگاه داده سنتی را بر عهده دارند. با DBaaS، توسعه دهندگان نرم افزار به کارشناسان پایگاه داده نیازی ندارند و به استخدام یک مدیر پایگاه داده (DBA) برای حفظ پایگاه داده نیز نیازی نیست.

نتیجه گیری
سردرگمی بزرگی در صنعت در مورد ابر وجود دارد. در ساده ترین شرایط، ابر مرحله بعدی در تکامل اینترنت است. از طریق ابر، همه چیز به عنوان یک سرویس از قدرت محاسباتی تا فرآیندهای کسب و کار و تعاملات شخصی تحویل داده میشود.

Related Post
باج افزاری جدید ، اطلاعات کارت اعتباری PayPal را با صفحه فیشینگ جعلی سرقت می کند.

Ransomware PayPal به گزارش کار گروه امنیت مرکز داده امین Ransomware (باج افزار) یک واقعیت است. مجرمان  در این زمینه به طور روزافزون و اغلب امروزه برای بدست آوردن  پول از راه های آسان و غیرمجاز استفاده می کنند. با توجه به یافته های جدید تیم   امنیت مرکز داده امین ، باج افزاری  در حال […]

Read more


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *