تماس با مرکز داده
۰۲۵-۳۲۱۲۳۰۰۰

نظارت بر شبکه : بهترین شیوه در برابر پیچیدگی آن

نظارت بر شبکه : بهترین شیوه در برابر پیچیدگی آن

noc-architel-1030x773

همانند فناوری ابر، BYOD (آوردن دستگاه خود) مجازی سازی و اینترنت اشیا، به جریان اصلی تبدیل شده اند. عملیات فناوری اطلاعات ، سیستم ها و زیرساخت ها نیز اساسا در حال تحول هستند. شبکه ها به لطف فناوری، توسعه یافته اند به طوریکه ابر و مجازی سازی و داده ها و برنامه های بیشتری در محیط های سازمانی به عنوان کارکنان سیار، BYOD و اینترنت اشیا خدمت رسانی می کنند. تجارت دستخوش دگرگونی های دیجیتالی با تراکنش های معاملاتی بحرانی آنلاین بیشتر و بیشتری شده است. تجارت مدرن از برنامه های کاربردی نظیر ایمیل ، انتقال فایل، صدا روی آی پی، رسانه های جریان و کنفرانس وب که به طور فزاینده نیازمند حجم عظیم پهنای باند با کیفیت بالا هستند، استفاده می کند.

نتیجه انقلاب فناوری، بهره وری بیشتر کسب و کار شده است اما فشار زیادی را به تیم های فناوری اطلاعات نیز وارد ساخته است. آن روزهایی که فناوری اطلاعات صرفا یک کار دفتری بود ، دیگرتمام شده است.امروزه شیوه اصلی تجارت ، تعامل با مشتریان ، کارمندان و همکاران است. بخش های فناوری اطلاعات با چالش هایی مانند حفظ قابلیت دسترسی شبکه، پشتیبانی از یک آرایه از انواع دستگاه های همیشه در حال رشد، سیستم عامل ها ، برنامه های نرم افزاری کاربردی ، قابلیت های امنیتی و خنثی کردن تهدیدات پنهان پایداری شبکه مانند دستگاه های غیرمجاز و سایه فناوری اطلاعات مواجه هستند.

با توجه به بررسی های اخیر “چالش های کنترل پیچیدگی فناوری اطلاعات”، ۶۶% متخصصان فناوری اطلاعات احساس می کنند که با افزایش پیچیدگی فناوری اطلاعات شغل آنها سخت تر می شود.

بهبود قابلیت نظارت بر شبکه و مدیریت بودجه داخلی و محدودیت های کارمندان می تواند در ابتدا تیم فناوری اطلاعات را بترساند. اما غیر ممکن نیست. در ادامه ۵ مورد از بهترین کار ها برای متخصصان فناوری اطلاعات برای بهبود دسترس پذیری و کارایی شبکه در حالی که پیچیدگی فناوری اطلاعات بیشتر می شود آمده است:

1- پیاده سازی یک استراتژی نظارت بر شبکه :

شبکه های سازمانی که همواره پر ازدحام هستند، از فناوری های جدید پشتیبانی زیادی می کنند. برای اطمینان از عملکرد بهینه شبکه ۷/۲۴، تیم فناوری اطلاعات باید این دارایی مهم را به صورت منظم نظارت کند و در لحظه قادر به عیب یابی باشد.

2- ردیابی و بهینه سازی میزان استفاده از پهنای باند :
برنامه های کاربردی تجاری، ارتباطات یکپارچه، ویدئو، دستگاه های سیار، رسانه های غنی، داده های حجیم و اینترنت اشیا تقاضای زیادی روی ساختارهای تجاری قرار می دهند، که وظیفه نگهداری از شبکه به صورت آپ تایم (درحین کار) ، نظارت بر پهنای باند تمام برنامه های کاربردی و کاربران، و مشخص کردن بیشترین میزان استفاده از پهنای باند را مشکل تر می سازد. همچنین باید مطمئن شد که هر قسمت شبکه شما برای جلوگیری از هرگونه خرابی به درستی کار می کند.

3- جلوگیری از طوفان هشدار:

به گزارش گارتنر خرابی می تواند به طور متوسط ۵۶۰۰ دلار در دقیقه یا بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار در ساعت هزینه داشته باشد. اگر سیستم نظارت بر شبکه شما به طور خودکار آگاه از وابستگی باشد، طوفان های هشدار می تواند حذف شود. شما فقط برای دستگاهی که دچار خرابی شده یک هشدار واحد دریافت می کنید نه برای هر دستگاهی که به آن متصل است.

4- نظارت بر عملکرد ،قابلیت دسترسی و سلامت سرور و شبکه:

برای شناسایی و حل فعالانه مسائل قبل از رسیدن انها به سرویس پشتیبانی ، تیم های فناوری اطلاعات باید یک راه حل نظارت یکپارچه برای ردیابی قابلیت دسترسی و سلامت سرورها و شبکه شان پیاده سازی کنند. با داشتن میدان دید کامل در کل زیرساخت، بخش های فناوری اطلاعات می توانند بهتر عیب یابی کنند ، عملکرد شبکه را درمقابل قراردادهای سطح سرویس اندازه گیری و عملکرد برنامه های کاربردی را بهینه سازی کنند و به خوشه ها در تقاضا پاسخ دهند و بر تجربه های کاربر نظارت کنند.

تجزیه و تحلیل روند تاریخی به بخش های فناوری اطلاعات اجازه می دهد که تعیین کنند چگونه زیرساخت های شبکه و سرورشان همانطور که در طول زمان تغییر می کنند ، اجرا شوند. سپس می توانند الگوهای نقطه که با قراردادهای سطح سرویس تراز باقی می مانند، را با ترافیک در حال رشد شبکه حفظ کنند، با تقاضای پهنای باند جدید مواجه شوند و برای ظرفیت جدید جهت تضمین روشن بودن همیشگی زیرساخت ها، کارامدی و پاسخگو بودن برنامه ریزی کنند.

۵٫آمادگی محافظت از تکامل شبکه:

با نفوذ پیوسته دستگاه های شخصی در محیط شرکت ها ، نرم افزارهای مخرب شانس بیشتری برای نقص کنترل های امنیتی محیط دارند. برای حفاظت زیرساخت های فناوری اطلاعات از خطرات BYOD تیم های فناوری اطلاعات باید تضمین کنند که کنترل های امنیتی شان می تواند بر حرکات جنبی نظارت داشته و آنها را کشف کند. کنترل های امنیتی نیز باید به طور پیوسته برای شناسایی تهدیدات قبل از اینکه خسارتی به بار آورند، اعمال شوند.

امروزه بیش از همیشه تجارت ها باید بدانند که زیرساخت شبکه، سرور و برنامه کاربردی شان ، تجارت شان است و قابلیت تیم های فناوری اطلاعات برای بهینه سازی و نگهداری عملیات شبکه نیز به خوبی در دسترس بودن اطلاعات در زمان واقعی و تاریخی است. بله هر تجارتی خاص و منحصر به فرد است اما همه آنها یک حقیقت مشترک دارند : نبود شبکه به معنی نبود تجارت است.

با ارتباطات تجاری، همکاری و معاشرت، همگی بر قابلیت دسترسی شبکه سوار هستند، و با بسیاری از عوامل تهدید کننده ی داخلی و خارجی ثبات و کارایی شبکه ، نظارت بر شبکه یک مسئولیت حیاتی و ثابت برای متخصصان فناوری اطلاعات است.

Related Post


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *