تماس با مرکز داده
۰۲۵-۳۲۱۲۳۰۰۰

بررسی سوئیچ های سیسکو سری ۳۶۵۰

بررسی سوئیچ های سیسکو سری ۳۶۵۰

در جامعه امروزی با توجه به سرعت رشد تکنولوژی در ساخت laptop ها،تبلت ها، موبایل ها و ارائه سرویس جدیدی به نام وایرلس برای اتصال این دستگاه به یکدیگر، نوع جدیدی از نظر زیر ساخت ارتباطی شبکه به نام وایرلس وارد بازار شد.که این موضوع باعث شد سرویس دهی به کلاینت های وایرلس در شبکه به یک اصل تبدیل شود.ولی همچنان نیاز ما به زیرساخت ارتباطی سیمی پا برجا است.که این موضوع هزینه مصرفی ما را جهت داشتن هر دو زیر ساخت دو برابر کرده است.

شرکت سیسکو با ارائه سوئیچ های سری ۳۶۵۰ که از نسل بعدی سوئیچ های پیشرفته هستند این مشکل ما را حل کرده است.و در این سری از سوئیچ ها بین شبکه های بی سیم و سیمی در یک پلتفورم همگرایی به وجود آورده است.این سوئیچ علاوه بر این همگرایی باعث افزایش پهنایی باند و افزایش مقیاس شبکه بی سیم شده است.و میتوانند در شبکه های lan base، ip base، ip services و همچنین به عنوان یک wireless controller  مورد استفاده قرار گیرد. سوئیچ سیسکو ۳۶۵۰ با دارا بودن Wireless Controller داخلی که به شکل Integrated با سویچ عمل میکند ، قابلیت هندل نمودن ترافیک تا ۴۰ Gb/s در سوئیچ های ۴۸ پورت و ترافیک تا ۲۰ Gb/s در سوئیچ ۲۴ پورت و امکان مدیریت تا ۲۵ عدد Access Point و تعداد ۱۰۰۰ یوزر وایرلس را دارا میباشد. هر کدام از سوئیچ های cisco 3650 series  میتواند در دو mode  به عنوان wireless controller  عمل کند.

  • Mobility agent) MA): سوئیچ های cisco 3650 series  به صورت default  در این مد قرار دارند.در این مد سوئیچ قادر است با access point ها و client های وایرلس از طریق پروتکل CAPWAP  ارتباط برقرار کند.در این مد قابلیت نگهداری از دیتابیس اطلاعات  access point ها وکاربران را دارا میباشد ومی توان  قابلیت های امنیتی و QoS را بر روی آن اجرا کرد.
  • Mobility controllerMC) : در این مد سوئیچ می تواند بین منابع رادیویی کاربران (mobility agent ) هماهنگی ایجاد کند .این مد از طریق cli  سوئیچ فعال می شود.این مد مخصوص شبکه های ip base  می باشد.

cisco-logoسوئیچ های cisco 3650 series  این امکان را فراهم آورده اند که قابلیت های نظیر flexible netflow (FNF) ، QoS وCiscoTrustSec،MACsec encryption به صورت مرکزی در خود سوئیچ پیاده سازی و مدیریت بشود.این سوئیچ ها از قابلیت stack  نیز پیروی می کنند که در این موضع از تکنولوژی stackwise-160  بهره می برند.که در این تکنولوژی سوئیچ در حالت stack  دارایی پهنایی باند ۱۶۰ گیگ بر ثانیه می باشد. این سوئیچ ها قابلیت مدیریت پهنایی باند سلسله مراتبی را دارا می باشند.و از ۲ پاور یاهمان منبع تغذیه و سه فن ماژولار بهره می برند.از توانایی های دیگر سوئیچ ۳۶۵۰ می توان به cisco iosXE software  و همچنین   امکان پشتیبانی از PoE  و ارائه پورت با سرعت ۱۰ GB/s و تنوع  در مدل ها و نوع و تعداد پورت ها نام برد. این سوئیچ ها دارایی ۴G Ram  و ۲G flash memory  نیز می باشند.ساختار فیزیکی سوئیچ های cisco 3650 series به صورت fix  بوده و دارایی پورت ها ی گیگ اترنت می باشد.و در قسمت uplink نیز دارایی ۳ ماژول هستند که در زیر بدان اشاره شده است .لازم به ذکر است قسمت uplink  نیز به صورت fixed  می باشد.و ما در هنگام سفارش محصول باید به uplink آن نیز دقت داشته باشیم.

۱- ۴ x Gigabit Ethernet with Small Form-Factor Pluggable (SFP)

۲- ۲ x 10 Gigabit Ethernet with SFP+ or 4 x Gigabit Ethernet with SFP

۳- ۴ x 10 Gigabit Ethernet with SFP+ or 4 x Gigabit Ethernet with SFP

هر کدام از Uplink های بالا مخصوص به یک گروه از سوئیچ های سری  ۳۶۵۰ می باشد که در جدول زیر به آن اشاره شده است .

Related Post


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *